Bota

Talebanët marrin vendimin e parë për gratë në Afganistan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:11 - 16/08/21 |
Opi Nion

Duket se talebanët kanë marrë vendimin e parë për gratë në Afganistan.

Kanalet kryesore televizive janë ende duke transmetuar, por me disa dallime të dukshme përfshirë zhdukjen e të gjitha prezantuesve femra nga ekrani, raporton BBC.

Gjithashtu pasi talebanët morën kontrollin e vendit, në kanalet shtetërore dhe private, si TV shtetëror, Tolo Neës, Ariana, Shamshad dhe 1TV ka pasur një rritje të madhe të komenteve të favorshme për ta duke i lavdëruar për sjelljen e sigurisë dhe unitetit në vend.

Nga ana tjetër mësohet nga mediat e huaja se të gjithë televizionet janë përmbajtur nga transmetimi i muzikës, telenovelave  apo programeve të tjera argëtuese.

Ndërkohë që televizioni shtetëror, i cili u mor nga talebanët në mbrëmjen e 15 gushtit, ka transmetuar kryesisht programe fetare./Opinion.al

Pas