Bota

Bombardimet në Zaporizhia, palët akuza para mbledhjes së Këshillit të Sigurimit  Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:02 - 11/08/22 |
Opi Nion

Shkëmbim i ri akuzash mes rusëve dhe ukrainasve për bombardimin e termocentralit Zaporizhia.

Agjencia kombëtare e energjisë, Energoatom, denoncoi pesë bastisje ruse pranë një depozite të substancave radioaktive.

Pak më parë, një akuzë e ngjashme ishte bërë nga pro-rusët që kontrollojnë zonën. Gjithsesi, për institucionin ukrainas “gjendja është nën kontroll për momentin” dhe “informacioni se stafi është larguar është i rremë”.

Ndërkohë sot në orën 21:00, pritet të mbahet një mbledhje urgjente e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar situatën e termocentralit bërthamor ukrainas në Zaporizhzia.

Dje grupi i vendeve më të industrializuara të G7 akuzoi Moskën për “rrezikimin” e rajonit rreth Zaporizhzhia dhe kërkoi restaurimin e impiantit./Opinion.al

Pas