Bota

Blogeri vret të dashurën shtatzënë live, paguhej nga ndjekësit e ‘sëmurë’


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:09 - 03/12/20 |
Opi Nion

Një bloger i njohur rus i rrjetit social YouTube është arrestuar për transmetim çnjerëzor live, gjatë të cilit e dashura e tij shtatzënë vdiq prej abuzimeve të partnerit.

I nxitur nga ‘audienca’ e tij online, Stas Reeflay besohet se ka detyruar Valentina Grigoryeva të qëndrojë në ballkonin e apartamentit në temperatura nën zero vetëm me të brendshme.

30 vjeçari Reeflay, ishte paguar nga një shikues 1,000 dollarë për të abuzuar me të dashurën e tij gjatë transmetimit direkt.

28 vjeçarja Valentina, e cila ishte shtatzënë vdiq nga i ftohti në shtëpinë e tyre të marrë me qera në fshatin Ivanovka pranë Moskës.

Vdekja e saj ka nxitur reagimet në Rusi për ndalimin e shfaqjeve perverse online ose të njohura ndryshe si “dhunë reality TV”, e cila është deri tani e pacensuruar në YouTube dhe mund të shihet edhe nga fëmijët. Blogeri Stanislav Reshetnikov vazhdonte të transmetonte live në YouTube edhe kur e kuptoi se Valentina, e dashura e tij  ishte e vdekur.

Për ngjarjen e rëndë aktivistja feministe Liza Lazerson fajësoi rrjetin YouTube për mungesën e kontrollit të të tilla pamjeve, ndërkohë që censuran imazhe të gjokseve të zhveshura të femrave./Opinion.al

Pas