Bota

Blinken bisedë me Lavrov: Shenja përshkallëzimi të Rusisë në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:31 - 12/02/22 |
Opi Nion

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi se sot do të ketë një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm rus Serghei Lavrov për krizën në Ukrainë.

Blinken tha se kishte shenja të një përshkallëzimi në Ukrainë nga Moska. “Ne vazhdojmë të shohim shenja shumë shqetësuese të një përshkallëzimi të Rusisë, siç është ardhja e trupave të reja në kufirin ukrainas,” tha ai në një konferencë për shtyp nga Fixhi.

Gjithashtu sot, presidenti rus, Vladimir Putin, dhe ai amerikan, Joe Biden, do të kenë një bisedë telefonike me një iniciativë amerikane.

Ndërkohë, CIA ka frikë nga një sulm rus për javën e ardhshme.

Qeveria e Ukrainës u ka kërkuar qytetarëve të saj të qëndrojnë të qetë dhe të shmangin panikun. “Për momentin është thelbësore të qëndrojmë të qetë, të bashkuar brenda vendit, për të shmangur veprimet destabilizuese që krijojnë panik”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme./Opinion.al

Pas