Aktualitet

Bledi Çuçi: OFL, moment kulmor në histori! Mesazh për botën e krimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:10 - 28/01/21 |
Doriana Çepunaj

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi në seancën plenare të kësaj të enjteje iu ka kërkuar deputetëve  të miratojnë shtyrjen e afatit të veprimtarisë së SPAK dhe Gjykatës së Posaçme, për të gjitha dosjet e referuara nga OFL gjatë vitit 2020.

Gjatë fjalës së tij nga foltorja e Kuvendit, ministri i Brendshëm, Çuçi e vendosur tha se OFL do të mbetet në historinë e vendit si moment kulmor në luftën ndaj grupeve kriminale.

Më tej ai tha se OFL është një mesazh i fortë për të botën e krimit se askush nuk mund ta gëzojë pasurinë e vendosur nga aktiviteti kriminal.

“OFL pati një efekt mjaft të ndjeshëm në uljen e kurbës së krimit dhe korrupsionit. Do të mbetet në historinë e vendit si moment kulmor në luftën ndaj grupeve kriminale. Ky operacion po ia arrin qëllimin për të cilin u kërkua edhe Akti Normativ një vit më parë.  Ky është një mesazh i fortë për të botën e krimit se askush nuk mund ta gëzojë pasurinë e vendosur nga aktiviteti kriminal.  Arsyeja pse e kërkojmë miratimin e këtij akti është që GJKKO të vazhdojë punën dhe të marrë vendimin për të gjitha pasurinë që janë të dyshuara se vijnë nga krimi”./Opinion.al

Pas