Aktualitet

Biznesi në vend/ Yuri Kim thirrje klasës politike: Luftoni korrupsionin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:54 - 29/06/20 |
Opi Nion

Sot ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka marrë pjesë në konferencë e Dhomës Amerikane për Klimën e Biznesit.

Gjatë fjalës së saj, ambasadorja iu ka bërë thirrje qeverisë dhe të gjithë klasës politike që të bashkëpunojnë dhe të luftojnë korrupsionin.

Kim ka theksuar se duke përmirësuar klimën politike në vend, Shqipëria mund të tërheq investimet si dhe të krijojnë një standard më të mirë jetese për shqiptarët.

Gjithashtu kim tha se rritja e investimeve në Shqipëri është një nga 3 prioritet e saj dhe për këtë do të punojë fort që kjo të ndodh, ndërsa u bëri thirrje të gjitha institucioneve të bashkëpunojnë për të korrigjuar gabimet e bëra deri më tani.

Lidhur me klimën e biznesit dhe kemi marrë mendime nga shumë investitorë. Rritja e mundësive të biznesit të amerikanëve është një nga prioritetet e mia këtu në Shqipëri. Anketimi tregon një rënie në klimën e biznesit 2019, përveç tërmeteve, ka edhe pengesa strukturore që bëhen pengesë. Disa problematika janë: Klima politike, Konkurrenca e padrejtë, Korrupsioni. Në tre prioritetet që kam që është rritja e marrëdhënieve për mbrojtjen dhe rritja e investimeve, secila ndikohet nga korrupsioni, shpresoj që komiteti i biznesit do të shikojë për zgjidhje praktike. Pres të shoh vizionin e dhomës amerikane për rritjen e investime, si do rritet punësimi dhe si do të tërhiqen investimet amerikane. Janë pyetje për dhomën amerikane dhe për qeverinë. Njerëzit janë të mërzitur nga deklaratat duan politika për të arritur një standard të mirë jetese. Shqiptarët duan zgjidhje dhe që udhëheqësit të punojnë së bashku dhe qeveria të mundësoj një të ardhme më të mirë, të luftohet korrupsioni dhe të kenë një ekonomi më të mirë. Sërish ju sfidoj të gjithëve që ta përdorni raportin e sotëm për të korrigjuar gabimet. Populli shqiptar do rezultate, vizion dhe mbetem besimplotë se politika shqiptare është e aftë ta kalojë këtë sfidë, SHBA do ju mbështes gjithmonë”, tha Kim./ Opinion.al

Pas