Bota

Bill Gates: Tre hapa si duhet të veprojë SHBA kundër Covid-19


               Publikuar në : 20:20 - 01/04/20 |
Opi Nion

SHBA tashmë është një ndër vatrat kryesore të koronavirusit, ku numri i viktimave dhe të infekuarve po rritet me ritme të shpejta.

Ndërkohë, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates, në një komunikatë të bërë publike në Ëshington Post, ka sugjeruar tre pika se si Shtetet e Bashkuara mund të ftojnë luftën kundër COVID-19.

Së pari, ai thotë se duhet të ketë një qasje mbarëkombëtare për mbylljen.

“Drejtuesit e vendit duhet të jenë të qartë: mbyllja kudo do të thotë mbyllje totale kudo. Derisa numrat e çështjeve të fillojnë të zvogëlohen nëpër Amerikë – e cila mund të zgjasë 10 javë ose më shumë – askush nuk mund të vazhdojë biznesin si zakonisht ose të rihapë atë. Thyerja e këtyre rregullave do të zgjasë  dobësimet ekonomike dhe të ngrejë shanset që virusi do të kthehet dhe do të shkaktojë më shumë vdekje”.

Hapi i dytë i tij përqendrohet në testimin. Gates thotë se SHBA  duhet të forcojë përpjekjet e saj për të testuar më shumë njerëz dhe për t’i dhënë përparësi testimeve duke filluar nga punonjësit e mjekësisë.

Gates gjithashtu tha se sistemi për të blerë pajisje personale mbrojtëse që kanë në dorë qeveritarët që i tejkalojnë njëra-tjetrën vetëm se i bën gjërat më keq.

Së fundmi, ai thotë se duhet të ketë një “qasje të bazuar në të dhëna për zhvillimin e trajtimeve dhe të një vaksine.”

Ai theksoi sesi udhëheqësit nuk duhet të stokojnë thashethemet ose përhapjen e panikut, duke iu referuar hidroksilklorinës. Hidroksilklorina është provuar si një trajtim për COVID-19, i cili po shkakton një nxitje për ta blerë atë./ Opinion.al

Pas