Aktualitet

Bie me 6% çmimi i naftës në bursat ndërkombëtareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:52 - 18/06/22 |
Opi Nion

Çmimi i naftës bruto në bursat ndërkombëtare ka shënuar njërënie të ndjeshme me rreth 6% , duke arritur  kështu nivelin e saj më të ulët në 4 javët e fundit. Në bursën e Teksasit një fuçi nafte e papërpunuar tregëtohet në kuotën e rreth 110 dollarëve për fuçi duke shënuar një rënie me rreth 6% . Pothuajse e  njëjta gjë ka ndodhur edhe në bursën Londrës ku çmimi i një fuçie nafte të  premten  ra nga 119 dollarë në 113 dollarë.

Ekspertët thonë se ulja e çmimit të naftës në tregjet ndërkombëtare vjen si pasojë e rritjes së çmimit të dollarit kundrejt monedhave të tjera  në nivelin më të lartë që prej vitit 2002.  Një element tjetër i rëndësishëm është edhe shqetësimi se rritja e normave të interesave nga bankat amerikane mund të ngadalësojnë ekonominë globale dhe të ulë kërkesën për energji.

Pasi vendet e OPEC-ut pranuan të rrisnin prodhimin e tyre, tani më ka edhe një tjetër dritë jeshile në Europë mbi shtimin  e sasisë së naftës.

SHBA hoqën sanksionet e tyre ndaj Venezuelës, duke i dhënë mundësinë vendit të eksportojë sërisht naftë në Europë pas më shumë se dy vitesh me synim zëvëndësimin e naftës ruse.  Dërgesa e parë do të përmbajë 650 mijë fuçi naftë ndërsa më pas pritet që në treg të hyjnë 400 mijë fuçi naftë në ditë./Tv Klan

Pas