Bota

Biden zbulon zgjerimin e NATO-s në BE: Gati për kërcënimet nga toka,ajri dhe detiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:47 - 29/06/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi një forcim të konsiderueshëm të qëndrimit të forcës amerikane në Evropë në samitin dy-ditor të NATO-s në Madrid.

Duke folur së bashku me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Biden renditi lëvizjet e reja të trupave, dërgesat e pajisjeve dhe instalimet ushtarake që synojnë të demonstrojnë rëndësinë e sigurisë ndërsa lufta e Rusisë në Ukrainë po vazhdon.

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë po rriten dhe po dëshmojnë se NATO-ja është e nevojshme tani më shumë se kurrë dhe është po aq e rëndësishme sa ka qenë ndonjëherë”,-tha Biden.

Ai tha se SHBA do të krijojë një seli të përhershme për Korpusin e Pestë të Ushtrisë në Poloni, do të mbajë një brigadë shtesë rrotulluese prej 3,000 trupash në Rumani, do të rrisë dislokimet me rotacion në shtetet baltike, do të dërgojë dy skuadrone shtesë të avionëve luftarakë F-35 në Mbretërinë e Bashkuar dhe stacion mbrojtjeje ajrore shtesë dhe kapacitete të tjera në Gjermani dhe Itali.

“Së bashku me aleatët tanë, ne do të sigurohemi që NATO të jetë gati për të përballuar kërcënimet nga të gjitha drejtimet në çdo fushë, tokë, ajër dhe det”, tha Biden.

Ai vlerësoi përparimin e diplomacisë me Turqinë që ka krijuar terrenin për Finlandën dhe Suedinë – dy vende neutrale për një kohë të gjatë – për t’u bashkuar me NATO-n, duke thënë se kjo i dërgoi një sinjal të qartë Rusisë se aleanca ishte e bashkuar dhe në rritje.

“Vendimi i tyre për t’u larguar nga neutraliteti dhe tradita e neutralitetit për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s do të na bëjë më të fortë dhe më të sigurt dhe NATO-n më të fortë,” tha ai. “Ne po dërgojmë një mesazh të pagabueshëm për mendimin tim… se NATO është e fortë, e bashkuar dhe hapat që po ndërmarrim gjatë këtij samiti do të rrisin më tej forcën tonë kolektive.”

Biden tha se pranimi i dy vendeve skandinave ishte një shenjë se qëllimet e Putinit kishin dështuar./Opinion.al

Pas