Bota

Biden: Putin duhet të përballet me gjyqin për krime lufte


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:50 - 04/04/22 |
Opi Nion

Presidenti amerikan Joe Biden i quajti të hënën mizoritë e kryera nga Rusia dhe Presidenti Vladimir Putin në Bucha, Ukrainë, një “krim lufte”, duke shtuar se lideri rus duhet të përballet me gjyqin për vrasjet e civilëve në Bucha.

“Ju mund të mbani mend që u kritikova që e quajta Putinin kriminel lufte. E vërteta e çështjes është se ju e keni parë atë që ndodhi në Bucha. Kjo e garanton atë – ai është një kriminel lufte. Por ne duhet të mbledhim informacionin. Ne duhet t’i sigurojmë Ukrainës armët që i nevojiten për të vazhduar luftën dhe duhet të marrim të gjitha detajet në mënyrë që të ketë një gjyq për krimet e luftës. Putin është brutal dhe ajo që po ndodh në Bucha është e egër dhe të gjithë e kanë parë atë, “-u tha Biden gazetarëve në Uashington.

I pyetur nëse krimet e kryera në Bucha janë gjenocid, Biden u tha gazetarëve: “Jo. Unë mendoj se është një krim lufte”.

Biden tha gjithashtu se ai “po kërkonte më shumë sanksione” dhe do t’i shpallte ato së shpejti./Opinion.al

Pas