Bota

Biden flet për herë të parë për gjenocid në Ukrainë: Provat po shtohen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:47 - 13/04/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të martën se mizoritë që po zbulohen në Ukrainë kualifikohen si gjenocid, një përcaktim që ai e kishte shmangur më parë, por që ai tani beson se është i vërtetë pasi skenat e shkatërrimit, po shfaqen nga qytetet që dikur ishin pushtuar nga trupat ruse.

“Unë e quajta gjenocid sepse është bërë gjithnjë e më e qartë se Presidenti rus Vladimir Putin thjesht po përpiqet të fshijë edhe idenë e të qenit ukrainas. Provat po shtohen,” u tha Biden gazetarëve në Iowa.

“Situata është ndryshe nga ajo që ishte javën e kaluar, më shumë prova po dalin,” vazhdoi ai. “Fjalë për fjalë, gjërat e tmerrshme që kanë bërë rusët në Ukrainë – dhe ne do të mësojmë gjithnjë e më shumë për shkatërrimin.”

“Ne do t’i lëmë avokatët të vendosin, ndërkombëtarisht, nëse kualifikohet apo jo si gjenocid,” përfundoi ai, “por sigurisht kështu më duket mua.”

CCN shkruan se ky ishte një përshkallëzim dramatik retorik në pikëpamjen e SHBA-së për atë që po ndodh në terren në Ukrainë, të cilën Biden e ka konsideruar më parë si krime lufte. Dukej se ishte hera e fundit që Presidenti lejonte që pikëpamjet e tij të nxitura nga emocionet për luftën të tejkalojnë politikën zyrtare të SHBA-së, edhe pse ai po shprehte një qëndrim të mbajtur nga shumë amerikanë të tmerruar nga skenat e brutalitetit në Ukrainë.

Ai mori vlerësime pothuajse të menjëhershme nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili filloi të akuzonte Rusinë për kryerjen e gjenocidit brenda vendit të tij javën e kaluar.

“Fjalët e vërteta të një lideri të vërtetë”, shkroi Zelensky në Twitter. “Të emërtosh ngjarjet me emrat e tyre është thelbësore për t’i bërë ballë të keqes. Ne jemi mirënjohës për ndihmën e SHBA-së të ofruar deri më tani dhe ne kemi nevojë urgjente për më shumë armë për të parandaluar mizoritë e mëtejshme ruse.”/Opinion.al

Pas