Bota

Biden apel për mbajtjen e maskës: Mund të kemi 200 mijë viktima nga COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:12 - 10/11/20 |
Al Do

Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden paralajmëroi të hënën se 200,000 amerikanë mund të vdesin nga COVID-19 përpara se një vaksinë e sigurt dhe efektive të jetë gjerësisht e disponueshme në Shtetet e Bashkuara, raporton Euronews.

Duke përshëndetur lajmin pozitiv se një vaksinë nga Pfizer mund të jetë 90% efektive në parandalimin e virusit, Biden tha se Shtetet e Bashkuara ende nuk do të kenë një vaksinë për disa muaj.

Ndërkohë, ai përballet me detyrën e jashtëzakonshme të vënies së virusit nën kontroll. Shtetet e Bashkuara tejkaluan 10 milionë rastet me COVID-19 të hënën dhe shkalla e infeksionit, shtrimet në spital dhe vdekjet e vendit po rriten.

Biden iu lut njerëzve të mbanin maska ​​për fytyrën dhe t’i përmbaheshin distancës sociale duke shtuar se “ne mund të shpëtojmë dhjetëra mijëra jetë nëse të gjithë thjesht do të mbanin një maskë për muajt e ardhshëm”.

Fjalimi i tij ndryshote nga ato të Presidentit Donald Trump, i cili i ka përshkruar masat e shëndetit publik si një sulm ndaj lirisë dhe një kërcënim për një ekonomi në vështirësi.

Në vend të kësaj, Biden i përshkroi maskat e fytyrës si “arma më e fuqishme kundër virusit”, duke shtuar se ato nuk kanë për qëllim “për ta bërë jetën tuaj më pak të rehatshme ose për të marrë diçka nga ju, por për t’i dhënë diçka të gjithë neve, një jetë normale”.

Ai gjithashtu premtoi se përgjigjja e qeverisë së SHBA ndaj koronavirusit do të jetë e bazuar në shkencë. Kjo filloi me zgjedhjen e tij të një bordi këshillues prej 13 anëtarësh të ekspertëve mjekësorë për të formuar bordin e tij këshillimor./ Opinion.al

Pas