-Kulturë

“Izolim” shpallet fjala e vitit 2020


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:24 - 10/11/20 |
Al Do

“Izolim” është shpallur fjala e vitit 2020 nga Fjalori Collins, pasi rritjes së madhe të përdorimit të saj gjatë pandemisë.

Kjo fjalë “përmbledh përvojën e përbashkët të miliarda personave”, ka thënë Collins.

Leksikografët kanë regjistruar më shumë se 250,000 përdorime të fjalës “izolim” më 2020, për dallim nga vetëm 4,000 një vit më parë.

Në mesin e shprehjeve tjera të lidhura me pandeminë janë edhe “vetizolim”, “distancim fizik” dhe “koronavirus”.

Sipas këtij fjalori, izolimi përkufizohet si “vendosje e kufizimeve të rrepta në udhëtime, ndërveprim shoqëror dhe qasje në hapësira publike”.

Përdorimi i kësaj fjale u rrit, pasi qeveritë në gjithë botën i janë përgjigjur valës së parë të koronavirusit, duke aplikuar kufizmeve të ashpra, me qëllim të frenimit të tij.

Për koronavirusin e ri është raportuar fillimisht në fund të vitit 2019 në Vuhan të Kinës.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, autoritetet në gjithë botën kanë regjistruar mbi 50 milionë persona të infektuar me këtë virus. Prej tyre, mbi 1.2 milionë kanë vdekur.

Pas