Aktualitet

Besim Hajdarmataj kalon vetingun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:25 - 16/10/19 |
Al Do

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokurorin Besim Hajdarmataj.

Vendimi është dhënë sot vendimin për prokurorin e Prokurorisë së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda.

Hajdarmataj u vlerësua pozitivisht për të tre kriteret e vlerësimit, pasuri, pastërtia e figurës dhe profesionalizmi.

Besim Hajdarmataj është ish-drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Ai e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe përgjatë 20 viteve, ai ka mbajtur poste drejtuese në Prokurorinë e Tropojës, të Kurbinit dhe Durrësit. Në maj 2015, ai u emërua prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe një vit më vonë mori drejtimin e kësaj prokurorie.

Me ardhjen e Arta Markut në krye të Prokurorisë së Përgjithshme, Hajdarmataj u largua fillimisht nga posti i drejtuesit të Krimeve të Rënda dhe në shtator 2018 u komandua në Prokurorinë e Pogradecit. Ai e konsideroi transferimin të paligjshëm dhe me vendim të Gjykatës Administrative dhe më pas të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, u rikthye sërish si prokuror i Krimeve të Rënda. /Opinion.al

Pas