Te Fundit

Berisha-Vuçiçit: Mos luaj me shqiptarët, do të duket fati i Millosheviçit lule


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:25 - 01/10/21 |
Opi Nion

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka komentuar paktin e arritur dje në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për targat, dhe i ka dërguar një mesazh presidentit Vuçiç.

Teksa ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes të arritur në Bruksel, Berisha theksoi se qëndrimi i  autoriteteve të Kosovës për reciprocitetin ishte zgjidhja e vetme dinjitoze e këtij problemi.

Më tej ai ka deklaruar se Vuçiç sot është pa aq i rrezikshëm për paqen në rajon sa ç’ishte Sllobodan Millosheviç ne vitin 1990.
Gjithashtu, ai ka paralajmëruar Vuçiç të mos luajë me paqen në rajon, të mos luajë me shqiptaret duke u mbështetur tek ruset, “se do t’i duket lule fati i idhullit te tij Slobodan Millosheviç”.

Postimi Berishës

Një marrëveshje për tu përshëndetur!

Miq, dje ne Bruksel u arrit marrëveshja për zgjidhjen e problemit te targave ne vendkalimet kufitare dhe territoret përkatëse midis Kosovës dhe Serbisë.

Ne përputhje me marrëveshjen zbatohet nga palët parimi i reciprocitetit. Targat zyrtare mbulohen me një etiket te shtetit përkatës ne pikat e hyrjes ne territoret respektive.

Me këtë rast përshëndes firmosen e marrëveshjes  arritur ne Bruksel dhe ndërmjetësuesit e saj. Unë gjithashtu përshëndes dhe njëherë qëndrimin e drejt te autoriteteve te Kosovës dhe realizimin e reciprocitetit si zgjidhja e vetme dinjitoze e këtij problemi.

Miq, vendimi i drejte i qeverise se Kosovës për rivendosjen ne përputhje te plote me marrëveshjen e Brukselit te disa viteve me pare nxori lakuriq para botes shëmtinë e karkaterit prej ultranacionialisti te verbër serb te Aleksander Vuçiç dhe pasojat e rrezikshme për paqene dhe stabilitetin e rajonit te aleancës destabilizuese dhe luftënxitëse trilaterale te Beogradit me argatet e tij te Tiranes dhe Shkupit.

Ishin pikerisht keta dy faktor qe inkurajuan presidentin e Serbomadhise ish Geobelsin e Millosheviçit njeriun qe nuk njeh genocidin serial serb ndaj shqiptarve dhe genocidin serb ndaj bosnjakve ti bej karshillek Natos.

Ky aventurier luftenxites  e Beogradit  riktheu hijet luftes, vringellimin e armëve  dhe  dislokoj e forcat ushtarake ne kufijtë e Kosovës duke dëshmuar se ai sot eshte pa aq i rrezikshëm për paqen ne rajon sa ç’ishte padroni i tij Sllobodan Millosheviç ne vitin 1990. Me ketë rast duke dënuar ma ashpërsinë me te madhe qendrimet konflikuale dhe luftënxitëse te serbomadhit Vuçiç paralajmëroj atë te mos luaj me paqen ne rajon  mos luaj me shqiptaret duke u mbështetur tek ruset dhe ne marrëveshjet e fshehta dhe te hapta me argatët e tij Zografi Bis-Zaev ne Tirane dhe Shkup, se do te duket lule fati i idhullit te tij Slobodan Millosheviç! sb/Opinion.al

Pas