Politikë

Berisha: Rama racist ndaj veriut, fut në parlament vrasës e përdhunuesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:46 - 19/09/22 |
Opi Nion

Kryetari i PD, Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se është racistë ndaj veriut.

Në një takim me banorët në Pukë, Berisha tha se Rama nuk ka investuar në veri të vendit, ndërsa thotë se ka punësuar persona me rekorde kriminale.

Për Berishën, kreu i qeverisë nëpërmjet patronazhistëve ka rikthyer diktaturën dhe vjedh votat e qytetarëve.

Pjesë nga fjala e Berishës

Në fakt në thelb kjo që ndodh me ne, që ne largohemi dhe bota çuditet me këtë largimin tonë masiv, në thelb ka qëndrimin ndaj votës së lirë. Se ky nuk len shqiptarët të votojnë të lirë. Të ju pyes, a erdhi ky të bëjë fushatë në Pukë në zgjedhjet e 21-shit. Jo nuk e mori mundimin fare, sepse çoi para për të blerë vota, banda dhe asgjë tjetër. Vetë pse të vinte, pse ti respektonte.

Çfarë koncepti ka ky për veriun, do të ju them unë ju.

Një mik imi, i cili ka muhabet me të, i thotë; po mirë, si ka mundësi që ti merr, filanin, që është i akuzuar për vrasje, filanin që është i akuzuar për përdhunim, e këto e këto me radhë. Përgjigja është raciste, ata ashtu janë mësuar, për veriun. Ata ashtu janë mësuar, ashtu qeverisen. Një trillim racist fund e krye. E dyta, ata më sjellin vota mua, nuk më sjell ti vota. Ky është qëndrimi i tij.

Duke rrëmbyer votën me patronazhistët. Para se të vija këtu, një i njohur nga Puka më bën një mesazh dhe më thotë; të kërkoj shumë ndjesë se nuk vij dot për shkak të patronazhistit, se më padit. Aty e kam në telefon.

Pra, ai ka vendosur një sistem i cili ka qenë në diktaturë. Ka futur në dorë të gjitha pushtetet. Gjithçka zhvillohet sot, është një ftesë për ne, për çdo atdhetarë, demokrat, për çdo qytetar ti japim duart sa më shpejt këtij pushteti.

Pas