Aktualitet

Berisha për përmbytjet: 3800 m kub shkarkime, kriminale. KESH duhet të njoftonteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:13 - 21/11/22 |
Opi Nion

Gjatë një vizite në zonat e përmbytura, kreu i PD, Sali Berisha ka akuzuar Koorporatën Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) për përmbytjet në qarkun e Shkodrës, të cilat i cilësoi si kriminale. Sipas tij KESH e ka detyrim ligjor të njoftojë kryetarin e Bashkisë që të merren masa, por ai thekson se kjo gjë nuk ka ndodhur.

Berisha akuzoi qeverinë për vjedhje me importin e energjisë, teksa shtoi se donin të vidhnin 10 milionë euro në katër ditë.

“Nga mbrëmë deri para pak, kanë derdhur 2 mijë metra kub. 1400 a më shumë me turbina. Prandaj kanë bërë këtë përmbytjet ata me të paktën 3800 metër kub shkarkime të gjitha kriminale. Kriminale se ishte e parandaluar. Kur kanë kryer krimin, nuk kanë njoftuar kryetarin e Bashkisë, nuk ju kanë njoftuar juve. Ata duhej të njoftonin disa orë përpara.

Ata kanë hapur portat dhe turbinat dhe kanë përmbytur brenda gjysmë ore në mënyrë të rrufeshme zonën. Në një kohë kur kryetari i Bashkisë që dje kërkoi që KESH të njoftonte për çdo lëvizje. KESH duhej të njoftonte, ata e kanë detyrim që të njoftonin. E kanë detyrim ligjor. Por ata donin të vidhnin me importin e energjinë. Donin të vidhnin 10 milionë euro në katër ditë me import dhe të mos prodhonin energji”, theksoi kryedemokrati.

 

Pas