Aktualitet

Berisha për Parkun e Butrintit:Rama po shfrytëzon planin, ja çfarë do të bëjë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:00 - 23/05/22 |
Opi Nion

Në sencën plenare të ditës së sotme kreu i PD Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po shfrytëzon planin e menaxhimit të Parkut Kombëtar të Butrintit, për të ndërtuar vila dhe resorte.

Gjatë fjalës së tij Berisha u shpreh se kjo marrëveshje është ndër më shkatërrimtaret për pasurinë tonë kombëtare.

“Sot këtu diskutohet për njërën nga pasuritë më përrallore të tokës shqiptare, diskutohet për parkun e Butrintin në të cilin janë gërshetuar pasur mahnitëse, ndoshta si në asnjë park tjetër në Evropë dhe më gjerë. Me pasuri të jashtëzakonshme veçanërisht shpendë shtegtare.

Krahas kësaj zone është zona A2,  e cila është një nga zonat me biodiversitetin më të lartë në Evropë, Kepi i Stillës. Kjo zonë ka përveç llojeve të pafundme të specieve ka edhe specie endemike, thellësisht të mbrojtur. Studiuesit besojnë se aty ka edhe foka mesdhetare. Këtu tek zona nën ujore dhe te zona e bregut ka objekte arkeologjike të një vlerë të paçmuar. I gjithë territori është me gjetje të rëndësishme arkeologjike. Ka edhe zona rekreative. Ku qëndron shkaku, problemi themelor i kësaj marrëveshje ndër më shkatërrimtaret për pasurinë tonë kombëtare. Çfarë ka bërë Edi Rama në këtë rast. Edi Rama, duke shfrytëzuar një plan të menaxhimit të zonës A3 ka nxjerrë jashtë parkut, ka parashikuar të ndërtojë 620 vila në Kepin e Stillës, ka parashikuar të ndërtojë resorte të mëdha turistike në Gjirin e Manastirit”, u shpreh Berisha.

Më tej Berisha tha se bordi i një pasurie publike duhet të dominohet nga shteti.

“Mund t’ju them zotërinjve të fondit të shndërroheshit ju në një mashë të Edi Ramës për të kënaqur ambiciet e tij korruptive. Keni qenë ju kur qeveria e më mëparshme zgjeronte një rrugë që protestonit, pse u zgjerua rruga dhe pse u hoq një zonë kreative siç ishte Ksamili. Ndërsa tani bëni një pretekes, për të rrëmbyer mbi 800 ha tokë. Kjo marrëveshje do shkojë në Shqipëri si një marrëveshje me korruptive.

Te bordi unë besoj se bordi i një pasurie publike duhet të dominohet nga shteti. E vërteta është se shteti aty ka vetëm dy vetë. Zonjën ministre dhe një të departamentit të arkeologjisë. Kështu që edhe këtu për ju nëse keni një dhembshuri minimale duhet të pranoni se kjo pasuri publike duhet të menaxhohet kontrolli saj nga shteti”, u shpreh Berisha.

Pas