Kryesore

Berisha: Me E-Albania shqiptarët paguajnë 10 euro për një certifikatë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:44 - 10/05/22 |
Opi Nion

Pas përfundimit të mbledhjes së Komisionit të Rithemelimit, ish-kryeministri Sali Berisha sulmoi e-albania.

Nga selia blu, Berisha tha se nëpërmjet  e-albania qytetarët shqiptarë detyrohen të paguajnë më shumë për të nxjerrë një certifikatë.

“Dhjetëra mijëra qytetarë shqiptarë që nuk kanë internet në shtëpi, nuk kanë smartphone. Detyrojnë të shkojnë në zyra për të tërhequr dokumentet. Nëse përpara paguanin 5 euro certifikatën, sot nga E Albania paguajnë 10 euro. Kjo është e pandershme.

Projekti i inauguruar në pranverën e vitit 2013 me katër shërbime e-albania u kompletua pas 9 vitesh me ritme breshke. Sot qytetarët që nuk kanë internet në shtëpi detyrohen të paguajnë në kancelari 10 euro. Kjo është një taksë absurde ndaj shqiptarëve. Dje kam denoncuar se një qytetar nga Saranda më informonte se certifikatat e nxjerra nga e-albania nuk pranohen në zyrat konsullore.

Dokumentet që dalin prej saj janë pa vulë dhe firmë. Një nxitim i madh pas 9 vitesh dështim, e-albania e ndërtuar me një kompani italiane fillon instalimin e shërbimeve në të. Duhet të ishte kompletuar të paktën në fund të vitit 2014. Jemi në vitin 2022 dhe ajo nuk është funksionale”, deklaroi Berisha.

Pas