Politikë

Berisha: Kam pasur 15 oferta për ta hequr “non grata” e SHBA, s’kam pranuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:28 - 11/04/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha që prej 19 majit 2021 është shpallur “non grata” nga SHBA. Për vendimin e DASH, Berisha i është drejtuar një gjykate në Parisë ku kërkon transparencë për akuzat për korrupsion dhe cenim të dremokracisë.

Në emisionin “Politiko”, Berisha është shprehur se ka pasur 15 oferta lobimi për të hequr statusin ‘non-grata’, por ai nuk i ka pranuar pasi ka dashur që të jetë transparent në çdo lëvizje që ka bërë.

Sali Berisha ka komentuar edhe vendimin e sotëm të DASH për shpalljen ‘non grata’ të ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Nikola Gruevski.

“Sa për Gruevskin di që është larguar nga një proces gjyqësor dhe për mua nuk është normale. Hapet një proces mund të marrësh dënim të gabuar por kjo nuk është rruga të ikësh. Nuk jam marrë me analizën e tre akuzave që ka bërë por i kam përmbledhur si shpifje dhe nuk kam bërë asnjë lobim dhe mund të kem patur 15 oferta lobimi për të hequr non gratat dhe nuk kam pranuar, sepse kam ndjekur dy linja, gjykatat dhe i kam vendosur vetes qëllim që të bëj gjithçka për transparencë. Nuk kam patur rezultate spektakolare por pa rezultate s’kam qenë”, tha Berisha në emision ‘Politiko’./ Opinion.al

Pas