Aktualitet

Berisha i përgjigjet Ramës: Ai në çdo akt që firmos vetëm vjedhBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 21/11/22 |
Opi Nion

Kreu i PD, Sali Berisha, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama i cili më herët në një status në “Twitter” shkroi se më shumë se kushdo është hajduti që bërtet kapeni hajdutin, duke akuzuar kreun e PD se ka vjedhur dhe prandaj në çdo gjë sheh veç vjedhje.

Berisha tha se përgjigja e tij ndaj kryeministrit është se kreu i qeverisë në çdo akt që firmos vetëm vjedh.

Më tej, kryedrmokrati akuzoi Ramën se është hajduti më i madh i kombit shqiptar që kur është themeluar shteti e deri më sot.

“Përgjigja ime është, ai në çdo akt që firmos, siç tha vetë, fap, fap, fap, e bam, bam, bam, vetëm vjedh. Kjo është përgjigja ime. Ai shqiptarëve u ka paraqitur vetëm një argument që thotë; si mund të vjedhë një burrë 2 metra. Nuk ka shqiptar që e pranon një argument të tillë. Janë aferat njëra pas tjetrës që e nxjerrin Edi Ramën, hajdutin më të madh të kombit shqiptar që kur është themeluar shteti e deri më sot. E kjo është me afera, argumente e me të gjitha. Vetëm me energjinë mund të ndalem.

A keni parë ju gazetarë të nderuar, a keni marrë pjesë, a keni kontrolluar ju, një tender të vetëm për energjinë këto kohë. Në një kohë kur, Senad, përpara një zv/ministër në ministrinë e Energjetikës, i merrte gazetarët dhe hapte zarfet për tenderët që bëni KESH-i, i hapte zarfet para tyre. Sot çfarë ka ndodhur me KESH-in. Sot asnjë qytetar, asnjë gazetar nuk mund të kontrollojë një tender të këtij institucioni. Si e kanë bërë. Para një viti hapën një tender për një platformë digjitale prokurimesh. Në shkurt dështoi tenderi dhe Agjencia Kombëtare e Prokurimeve Publike e shpalli të dështuar. Por çfarë ndodhi; në Korrik na shfaqet si fantazmë platforma digjitale, pa askush në botë nuk e di se kush e ndërtoi. Ne e dimë. Ajo platformë digjitale u ndërtua nga një hajdutët që merr pjesë në vjedhjen në KESH. Ajo platformë digjitale u ndërtua e tillë që ti, e asnjë gazetar në Shqipëri, asnjë qytetar në Shqipëri të mos marrë vesh kurrë se kush mori pjesë në tender dhe çfarë oferte bëri. Pra u ndërtuar platforma digjitale e tenderave sekretë. Kjo është e vërteta. Kaq.

Për të mos thënë pastaj që janë kapur me dokumente se si kanë hapur portet e kaskadës verës, kanë shitur energjinë me 40 euro megavatin, klientelës së vet dhe këta të fundit e kanë eksportuar me 140 euro, duke ndarë së bashku jo më pak se 100 euro.

Nëse Edi Rama paska probleme të bëhet burrë dhe ti çojë në prokurori, në skapin e tij. A e kontrollon ai skapin fund e krye. Por nuk ka asgjë nga ato që thotë. Vetë është i zhytur gjer në vesh.

Opozita po bën një punë që ti tregojë shqiptarëve dhe tani shumë shpejt gjithë botës se ky njeri me vjedhjet e tij, e ka shndërruar Shqipërinë në komb gomonesh”-tha Berisha.

Pas