-U tha në Opinion

Berisha hapa pas? Gjekmarkaj: E vështirë ta kondicionosh, kur e ke përjashtuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:42 - 16/03/22 |
el ida

Deputeti Agron Gjekmarkaj ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike, ndërsa ka shpjeguar qëndrimin e tij për largimin nga funksionet, Gjekmarkaj tha se në mbledhjen e fundit të grupit parlamentar, shumica e deputetëve kanë kërkuar dorëheqjen e kryetarit Lulzim Basha.

“Sa i përket mbledhjes ka patur debat normal për kushtet ku jemi, ku shumica e deputeteve të PD, disa i kanë kërkuar Bashës hap pas dhe disa dorëheqjen e pakushtëzuar”, është shprehur Gjekmarkaj.

I pyetur nga gazetari Blendi Fevziu, se çfarë nënkuptohet me hap pas kur në politikë kërkohen hapat përpara, Gjekmarkaj tha: “Në politikë ecën para drejt fitores, por kur fitorja nuk vjen do të thotë të lejosh hapësira për një lidership të ri”.

Ndrkohë lidhur me kërkesën e disa deputetëve që dorëheqja e Bashës të shoqërohet me hap pas edhe nga ana e Berishës, ai u shpreh se është e vështirë të kushtëzohet zoti Berisha, për sa kohë është përjashtuar nga strukturat e partisë.

“Në fakt që të jem i ndershëm me ju dhe ata që na shohin, unë personalisht në rrafshin e mbajtjes përgjegjësi, ashtu siç mbajta vetë i kam kërkuar zotit Basha të mbajë përgjegjesi. Eshtë  pak e vështire ta kondicionosh zotin Berisha në momentin kur e ke përjashtuar pas 8 Janarit. Nga pikëpamja teknike, demokracia ka procedurë. Ai ka një parti tjetër që është “Shtëpia e lirisë”. Pastaj nëse ka vullnet politik për bashkim e gjëra të tjera, kjo është gjë tjetër, por në këtë moment nuk ke çfarë i kërkon atij sepse ai është një parti tjetër. Sjellja e zotit Basha duhet të jetë sjellje që kushtëzohet nga raportet e brendshme me njerëzit dhe pritshmëritë e publikut nga PD”, u shpreh Gjekmarkaj./Opinion.al

(Intervista e plotë me Agron Gjekmarkaj transmetohet në pjesën e dytë të emisionit Opinion)

Pas