Aktualitet

Berisha, fyerje të rënda për Baton Haxhiun dhe Andi BushatinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:35 - 21/10/15 |
b.f

 

“Këshill mediatik i papagajve”.  Kështu i ka cilësuar Sali Berisha njerëzit, që sipas tij këshillojnë apo mbrojnë mediatikisht Kryeministrin Rama,duke iu referuar veçanërisht analistëve Baton Haxhia dhe Andi Bushati. Në statusin e tij  në FB, duke folur për çështjen e Ballist Morinës dhe ngjarjet që paraprinë dhe pasuan arrestimin e tij, Berisha shprehet:  “Ne keto kushte, Rama, i pafuqishem ne betejen e tij te pashprese me hijen, kthehet menjehere ne zyren e tij, mblodhi me urgjence keshillin mediatik te papagajve te tij, si dhe Culen dhe kelliren. Pas nje diskutimi nervoz, ata se bashku vendosen te organizojne me shpejtesi fushaten e denigrimit, depersonalizimit, te Ballistit, ta paraqisnin ate si simbolin e te keqes te cilin, në të vërtetë edhe me burgosjen politike nuk po e shuanin dot. Këshilli konkludoi se, me akuzat e tij monstruoze fallco dhe arrestimin e tij per armembajtje pa leje. Rama po e ster-heroizonte me shpejtësi Ballistin armik te dy kryeministrave. Duhej menjehere shkaterruar me çdo kusht miti i armik Morines. Por kjo detyre e veshtire nuk mund t’ju besohej papagajve te diskretituar te qeverise ndaj dhe u vendos qe te thirrej me urgjencë nga Kosova, keshilltari i Rames per çeshtjet e nacionalizmit, Haxhia, i cili, ne rastet me kritike, thirret nga Rama ne debatet televizive, si deshmitari i rreme me i kualifikuar”, shkruan ai.

Berisha vijon më tej me epitete pezhorative edhe për analistin Andi Bushati.

“Personi i dyte i zgjedhur nga vet Rama, ishte kriptoavokati i Rames, i miri apo Andushi i gjyshes, i cili, pas fitores se Rames eshte afruar me kete te fundit. Por ajo qe shkriu te dy ne nje dhe qe ju nuk mund ta besoni, eshte akti i dekorimit nga Rama te gjyshes se Andit si sekretare e me pas ministre e Enver Hoxhes. Pikerisht ne kete moment, ai, si me i miri i gjyshes botoi prozen poetike per Mriken. Por keto pak rendesi kane. Rendesi ka e verteta, qe Rama dhe Andushi qëndrojnë te bashkuar te dy ne kultin e gjysheve si niper te ngjashem, po po thuaj binjak ne shpirt pavaresisht se gjyshet i kane diametralisht te kunderta njera me tjetren, njera guvernante ne Pallatin Mbreteror, tjetra sekeretare lufte e Enver Hoxhes.

Ne funksion te detyres, binomi Haxhia- Bushati, te ftuar ne emisionin Opinion, me nje fjalor te padenje per analiste por ne mision te pamundur, bene gjithçka ne kundershtim me cdo rregull etik e moral per te halabakizuar, asgjësuar, denigruar moralisht e madje me deshire edhe fizikisht, njeriun qe Rama e akuzoi per organizim te atentatit kunder Vuçiçit ne Tirane, pra armikun e pameshire te dy kryeministrave, i cili nuk mund te fliste, nuk mund t’u pergjigjigjej prokuroreve te kryeministrave sepse Rama i kishte mbyllur atij gojen me llozin e rende te qelise. “Banalistet”, siç kane filluar te quajne rendome ata qe pa asnje respekt per publikun i lejojne vetes te trillojne, shajne, marshtrojne e shpifin per te tjeret dhe e bejne kete gjithnje te paguar, kur pane se misioni i tyre ne debat i sherbeu me shume Morines se sa dyshes Rama – Vuçiç, u hodhen ne sulm te deshpruar ne portalet dhe blogjet e tyre.

Të dy këta zotrinj janë bërë famoz për gënjeshtrat e tyre ekzemplare para publikut shqiptar. Madje, në atë shkallë sa janë betuar para pasqyrës se, po të mos jetë i vërtetë mashtrimi i tyre i rradhës, nuk do shkelin më në studio. Per te kaperdire pa dale prej saj, ate e deklaruan dhe pritur me padurim debatin tjeter per te paraqitur sa më shpejt për mashtrimin e rradhës.

Nuk preferoj të rrjeshtoj këtu serinë e mashtrimeve të tyre, nuk ia vlen, sepse duken më mirë kur ata i gëzojnë ato. Por sulmet e tyre çnjerezore ndaj një të burgosuri politik, tregojnë se këta zelltarë, mercenarë, janë shumë më të ligj se sa padroni i tyre. Duke perfunduar, me duhet te perifrazoj Shekspirin qe shkruan se “drama eshte gracka ku shpirti i mbretit kapet si laraska”. Ne rastin tone del se “pasqyra është gracka ku shpirti i mercenarit, skllavit në liri, kapet si laraska”!!, përfundon Berisha statusin e tij të gjatë.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas