Aktualitet

Berisha flet për marrëdhëniet me Sorosin:Kanë filluar shumë të mira,por…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:08 - 27/05/21 |
Opi Nion

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sërish lidhur me vendimin e SHBA për ta shpallur non grata. Ai ka rrëfyer edhe arsyet e një raporti aspak të mirë me George Soros. Gjatë një interviste në “Ora Neës”, Berisha pohoi se fillimisht gjatë qeverisjes së tij kishte patur një raport shumë të mirë me investitorin dhe filantropistin amerikan, por më pas raporti përfundoi keq. Sikurse tha, Berisha kishte përzënë nga vendi dy bashkëpunëtorë të Sorosit, pasi sipas shërbimeve inteligjente ata rezultonin të ishin njëherazi bashkëpunëtorë të rezidentit të shërbimit të Millosheviçit në Tiranë.

“Marrëdhëniet e mia me Soros kanë filluar shumë mirë por u detyrova të përzë nga Shqipëria si bashkëpunëtorë të rezidentit të shërbimit të Millosheviçit në Tiranë dy bashkëpunëtorë të tij shqiptaro-amerikanin Fron Nahzin dhe Fred Abraham. Shërbimi Inteligjent solli të gjitha provat me zë dhe figurë nga regjistrimi ambiental të veprimtarisë së tyre duke marrë dhe dhënë detyra. Shërbimet nuk kanë kombësi, nuk do të thotë gjë se ishte shqiptar. Soros erdhi dhe i mori me avion të posaçëm, i përzumë se nuk do t’i burgosnim. Këtu nisi dhe pastaj shkoi më tutje. Soros fillimisht investoi për shoqërinë civile dhe i isha shumë mirënjohës. Kërkoja një ligj për pavarësinë e këtyre shoqatave. Por ai nuk krijoi organizata zëri i shoqërisë, por organizata zëri i partisë”, tha Berisha./Opinion.al

 

Pas