-U tha në Opinion

Berisha: Ata që nuk na u bashkuan para 6 Marsit, janë të mirëpritur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:11 - 10/03/22 |
Opi Nion

Ish-Kryeministri Sali Berisha thotë në emisionin “Opinion” se Partia Demokratike është e hapur dhe mirëpret cilindo deputet dhe anëtar të partisë që nuk ishte bashkuar me Komisionin e Rithemelimit para datës 6 Mars të zgjedhjeve të pjesshme vendore.

Berisha tha se 6 Marsi tregoi triumfin e votës së lirë brenda partisë.

“Zgjidhja më e shkëlqyer është kompletimi i procesit të nisur dhe zbatimi i statutit të 11 Dhjetorit që ka rikthyer votën e lirë në themel të PD, në themel të veprimtarisë së kësaj partie. Në rast se kjo që ndodhi ose 6 Marsi ishte pikërisht triumfi i asaj reforme që riktheu votën në PD. Në këtë kontekst PD mbetet e hapur ndaj secilit drejtues, deputet, aktivist, anëtar i cili për një arsye apo për një tjetër nuk u bashkua me të para datës 6 Mars janë të mirëpritur. PD me gjithë rrëmbimin e logos mori 31% të elektoral shqiptar dhe 70% të elektoratit opozitar, kurse logoja e saj e konfiskuar nga Edi Rama 13%, në këtë kontekst PD bashkë me LSI janë fiks në kuotën e 25 Prillit. Kuotë e cila nuk është fituese, por përsëri po të kemi parasysh që zhvillohet 5-6 muaj pas zgjedhjeve të përgjithshme dhe zhvillohet në zgjedhje të pjesshme lokale vetëm për kandidatët e bashkisë pa këshilla bashkiake”, u shpreh Berisha.

Pas