Bota

“Bëri punën e saj dhe ajo e vrau”, mjekja në Nju Jork i jep fund jetës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:12 - 28/04/20 |
Al Do

Një nga mjeket më të mira të vijës së parë të luftës kundër koronavirusit në Nju Jork Siti ka vrarë veten.

Dr. Lorna Breen, e cila ishte drejtoreshë e departamentit të urgjencës në Spitalin All Jork-Presbyterian Allen në Manhatan, vdiq nga plagët e vetë-shkaktuara të dielën, tha policia.

Babai i 49-vjeçares, Dr Philip Breen, i tha Nju Jork Tajms: “Ajo u përpoq të bënte punën e saj dhe kjo e vrau atë”.

Ai shtoi se vajza e tij nuk kishte vuajtur nga sëmundjet mendore.

Vetë Lorna Breen ishte prekur nga koronavirusi gjatë punës së saj dhe u kthye në punë rreth një javë e gjysmë më vonë pasi ishte shëruar.

Spitali e kishte dërguar atë përsëri në shtëpi, përpara se familja e saj “të ndërhynte” për ta sjellë në Charlottesville, tha babai i saj.

Ai tha se kur kishin folur për herë të fundit, vajza e tij ishte dukur “e shkëputur” dhe i tha atij se si pacientët Covid-19 po vdisnin para se të mund të nxirreshin nga ambulancat.

Sipas gazetës, Dr Lorna Breen ishte një e krishterë e devotshme që ishte shumë afër familjes së saj. Ajo ushtronte sportin e skive dhe vallëzimin e salsës. Ajo shkonte vullnetarisht një herë në javë në një shtëpi për të moshuarit.

Shefi i policisë tha në një deklaratë: “Profesionistët e kujdesit shëndetësor në vijën e parë nuk janë imun ndaj efekteve mendore ose fizike të pandemisë aktuale.

“Çdo ditë” shtoi ajo, “këta profesionistë operojnë nën rrethanat më stresuese dhe koronavirusi e ka shtuar atë”. /Opinion.al

Pas