-Kulturë

Syrja bej Vlora: Princ Vidi qëndron në fron vetëm nëse Evropa ndërhynBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:25 - 28/04/20 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“L’Écho d’Alger” ka botuar, të hënën e 6 korrikut 1914, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me intervistën e atdhetarit shqiptar Syrja bej Vlorës, dhënë asokohe kryeredaktorit të gazetës gjermane “Berliner Tageblatt”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Opinioni i Syrja Beut mbi situatën

Berlin, 5 korrik. — Syrja Beu i bëri deklaratat e mëposhtme kryeredaktorit të “Berliner Tageblatt” :

Lajmet e fundit që kam marrë nga Durrësi janë shumë të këqija. Nuk besoj se jeta e princit është në rrezik, por besoj se ai mund të qëndrojë në fron vetëm nëse Evropa ndërhyn në favor të tij.

Nga gjashtëmbëdhjetë topa që ai zotëronte, vetëm tetë i kanë mbetur, nga të cilët tre janë në Durrës. Vlora dhe Fieri janë të kërcënuara. Ideja e krijimit të një milicie nuk është e keqe, por kam frikë se është tepër vonë.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/syrja-bej-vlora-kryeredaktorit-te-berliner-tageblatt-1914-princ-vidi-mund-te-qendroje-ne-fron-vetem-nese-evropa-nderhyn-ne-favor-te-tij/

Pas