Sport

Belgjika përmbys Danimarkën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:28 - 17/06/21 |
Opi Nion

Belgjika mundi me përmbysje Danimarkën, në ndeshjen e dytë të grupit B, falë një Kevin De Bruyne madhështor.

Gjërat po shkonin mirë për danezët, të cilët kaluan në avantazh që në minutën e dytë të takimit me anë të Poulsen, dhe e mbyllën në avantazh pjesën e parë.

Me fillimin e pjesës së dytë, për Belgjikën u fut në fushë De Bruyne, i cili zëvendësoi Dries Mertens dhe ndryshoi historinë e përballjes.

Mesfushori i City dha pasimin për golin e barazimit, të shënuar nga Torghan Hazard (55’), dhe shënoi golin e fitores me një goditje fantastike me të majtën, nga jashtë zone (70’).

Danimarka u përpoq të reagonte, por nuk pati fat kur goditja me kokë e Braithwaite u përplas në traversë në minutat e fundit të ndeshjes.

Me këtë fitore, Belgjika ngjitet në kuotën e 6 pikëve në krye të grupit dhe kalon më tej, ndërsa Danimarka vijon të renditet e fundit, me 0 pikë nga dy ndeshjet e para.

Pas