Aktualitet

Beccheti dhe historia e Agon Channel


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:53 - 03/11/15 |
b.f

 

Në prill të vitit 2013, Agon Channel nisi transmetimet zyrtare në Shqipëri, pas një ceremonie të madhe inaugurimi dhe një promocioni, që kishte nisur kohë para se televizioni të dilte në transmetim. Një kanal gjeneralist, Agon Channel shënonte prodhimin e një sërë programesh televizive, ndërkohë që në Dhjetor të po të njëjtit vit, transmeton edhe në Itali, në kanalin digital tokësor 33. Emra të njohur të botës së spektaklit dhe televizionit italian, iu bashkuan këtij grupi; që nga Simona Ventura, Pupo, Maddalena Corvaglia, Sabrina Ferilli e shumë të të tjerë, ndërkohë që e ftuara e nderit në ceremoninë e prezantimit të Agon Italia, ishte aktorja Nicole Kidman. Një televizion i marketuar, që në nisje dukej interesant, dalëngadalë Agon nxori edhe të zhgënjyerit e parë të përtejdetit.

Në fillim gazetari  Claudio Plazzotta, drejtori i rrjetit foli për një falimentim editorial, përpara se ai të ishte ekonomik. Më tej edhe pasuesi i tij  Massimo Righini ndjek të njëjtën rrugë, teksa vijon në polemikë marrëdhënia me drejtorin e lajmeve Antonio Caprarica, i cili largohet nga Tirana duke ia lënë vendin Giancarlo Padovan, qe deri në atë kohë drejtonte sportin. Në fund të  tre viteve aktivitet, akuzat e prokurorisë shqiptare për evazion qenë një goditje e fortë për kanalin, i cili u mbyll pas vendimit të gjykatës për arrestimin e Francesco Becchetit dhe konfiskimin e pasurive të tij.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas