Aktualitet

“BE po humbet fytyrën”, Rama: S’kam besim se Bullgaria kapërcen ngërçin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:10 - 06/10/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në samitin e Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Slloveni deklaroi se e ka humbur besimin se Bullgaria do kapërcejë ngërçin me Maqedoninë e Veriut sa i takon çeljes së negociatave.

Teksa përmendi samitin e mbajtur 18 vjet më parë në Selanik, Rama e krahasoi fjalën zgjerim me një jehonë të ndrojtur të së kaluarës.

“Ja ku jemi mbledhur 18 vjet pas samitit të Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor në Selanik. Nëse krahasojmë shënimet midis atij samiti dhe këtij, është e sigurt të konkludojmë se koha është ndalur. Ngjashmëria e shënimeve është mahnitëse përveç në një dimension. 18 vjet më parë fjala “zgjerim” ishte kredoja kumbuese e së ardhmes. Sot e njëjta fjalë është bërë një jehonë e ndrojtur e së kaluarës. Po kështu, politika e re e zgjerimit duket se i bën jehonë politikës së vjetër të frenimit. Por është ajo që është, siç do të thoshte banori i mëparshëm legjendar i Shtëpisë së Bardhë. Unë nuk do të bezdis askënd këtu me litaninë e ankesave me të cilat jeni njohur tashmë”, tha Rama.

Më tej Rama tha se Bullgaria ka marrë peng dy shtete, ndërkohë që theksoi se BE po humb fytyrën para njerëzve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor me këtë bllokim që e cilësoi të pakuptimtë.

“Ne ia kemi borxh brezave tanë të ardhshëm, jo ​​Brukselit, Berlinit apo Parisit. Por sigurisht, është shumë më e lehtë të thuhet se sa të bëhet. Thjesht provoni një herë të imagjinoni se çfarë duhet për të mbijetuar politikisht në rrethana surreale që krijon ky proces krejtësisht i paparashikueshëm – ku shpërthimi në Bullgari është thjesht kthesa e fundit dhe ndoshta më krijuese në komplot, por jo e vetmja. Me keqardhje them se kam humbur besimin se Bullgaria do të jetë në gjendje të kapërcejë ngërçin së shpejti, sepse ata duken të bllokuar nga zjarri që ndezën për të ngrohur votuesit e tyre me flakë nga e kaluara e lavdishme. Për votuesit e tillë nuk mund të ketë rëndësi që ata kanë marrë peng dy shtete, të cilat sipas të gjitha mendimeve janë të pafajshme dhe të pajtueshme. Por duhet të ketë rëndësi për BE -në që po humb fytyrën para njerëzve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Deri tani mund të shpresoj se ky bllokim i pakuptimtë nuk do të bëhet një ngjarje e përsëritur.

Më tej kreu i qeverisë shqiptare ngriti një pyetje: Sa kohë duhet të presë Shqipëria për të pasur dritën jeshile në këtë proces të ashtuquajtur të bazuar në merita, i cili rezulton se nuk ka të bëjë me meritat në fund të fundit?

Rama vijoi deklaratën duke ironizuar: Por unë nuk do ta keqkuptoj këtë pikë, sepse mund të ndodhë që ashtu si Vladimir nuk mund të ndahet nga Estragon në “Duke pritur për Godot”, edhe Shqipëria nuk mund të ndahet nga Maqedonia e Veriut në këtë version pas-të vërtetës të Procesit të Integrimit Evropian./Opinion.al

 

Pas