Bota

BE planifikon kufizimin e çmimit të gazit rus pavarësisht kërcënimit të PutinitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 07/09/22 |
Opi Nion

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian ka propozuar kufizimin e çmimit të gazit rus, brenda disa orësh pasi lideri rus e dënoi idenë si marrëzi.

BBC shkruan se çmimet e energjisë janë rritur në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, duke detyruar 27 shtetet e BE-së të marrin masa.

“Ne duhet të shkurtojmë të ardhurat e Rusisë që Putin përdor për të financuar këtë luftë mizore”, tha shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Presidenti rus, Vladimir Putin shprehet se Moska do të reagonte ndaj vendosjes së një kufiri çmimi duke ndalur plotësisht furnizimet.

“Ne nuk do të furnizojmë gaz, naftë, qymyr, naftë për ngrohje, nuk do të furnizojmë asgjë,” tha ai, nëse kjo shkon kundër interesave të Rusisë.

Udhëheqësit evropianë kanë akuzuar Moskën për përdorimin e eksporteve të saj të gazit si përgjigje të sanksioneve perëndimore ndaj individëve dhe bizneseve ruse.

Ndërsa Kremlini e mohon, gazsjellësi i Nord Stream 1 në Gjermaninë veriore është mbyllur për një kohë të pacaktuar, me Moskën që fajëson drejtpërdrejt sanksionet.

Javën e kaluar, grupi i kombeve G7 njoftoi një kufi të çmimit për naftën ruse, një veprim për të cilin tha se do të reduktonte të ardhurat e Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë dhe inflacionin në Perëndim.

Studiuesit finlandezë vlerësuan së fundmi se Rusia ka bërë 158 miliardë euro nga rritja e çmimeve të karburanteve gjatë pushtimit gjashtëmujor, me importet e BE-së që përbëjnë më shumë se gjysmën e tyre.

Duke folur në një forum ekonomik në qytetin lindor të largët të Vladivostok të mërkurën, udhëheqësi rus dënoi sanksionet si agresion ekonomik dhe “ethe” që përbën një kërcënim për të gjithë botën./Opinion.al

Pas