Bota

BE iu mbylli hapësirën ajrore, ja rruga e gjatë që duhet të marrin avionët rusë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:58 - 28/02/22 |
Opi Nion

Linjat ajrore ruse po detyrohen të marrin një rrugë rreth për në Kaliningrad në Detin Baltik pasi vendet e Bashkimit Evropian mbyllin hapësirën e tyre ajrore për avionët e Rusisë.

Kaliningrad, një tokë prej 15,000 km katrore që i përket Rusisë, ndodhet 300 km në perëndim të kontinentit dhe është vendosur midis vendeve baltike dhe anëtarëve të BE-së, Lituanisë dhe Polonisë.

Në vend që të fluturojnë drejtpërsëdrejti mbi Letoni dhe Lituani, aeroplanët rusë tani janë të detyruar të fluturojnë në veri drejt Shën Petersburgut, pastaj rreth bregut të Baltikut.

Kanadaja është bërë vendi i fundit, së bashku me vendet e BE-së dhe Britaninë, që ndalon avionët rusë të kalojnë nga hapësira e saj ajrore./Opinion.al

Pas