Bota

BE do të japë 500 milionë euro të tjera, ndihmë ushtarake për Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:31 - 13/05/22 |
Opi Nion

Bashkimi Europian ka premtuar 500 milion euro të tjera, ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Paketat e mëparshme të  BE-së  kanë financuar pajisje ushtarake dhe dispozita të tjera si kutitë e ndihmës së shpejtë dhe karburantet.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së , Josep Borrell është shprehur se ai ishte i bindur se një marrëveshje mund të arrihet në ditët në vijim mbi ndalimin e blerjes së naftës ruse.

Blloku 27 vendesh nuk ka qenë deri tani në gjendje që të bjerë dakord me këtë gjë duke bërë rezistencë nga shumë vende përfshirë Hungarinë, e cila është midis blerësve kryesorë të karburantit të Rusisë.

Pas