Bota

BE arrin marrëveshjen për çmimin tavan të gazitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 19/12/22 |
Opi Nion

Këshilli i Bashkimit Europian për Energjinë ka arritur një dakordësi në lidhje me caktimin e një çmimi tavan për gazin. Ministrat e Jashtëm të BE kanë gjetur një akord politik për mekanizmin e rregullimit të tregut të gazit.

Çmimi për të cilin është arritur marrëveshja, sipas Presidencës çeke, do të jetë 180 euro për megavatorë.

Në bazë të akordit të arritur në Këshillin e Energjisë, masa do të hyjë në fuqi duke filluar nga data 15 shkurt.

Marrëveshja politike për kufirin e çmimit u arrit nga ministrat evropianë të Energjisë me shumicë të cilësuar. Edhe Gjermania, pas negociatave të gjata, dha miratimin e saj. Hungaria ishte kundër, ndërsa Austria dhe Holanda abstenuan.

Pas