Bota

Bashkimi Evropian propozon heqjen e të gjitha tarifave për importet nga Ukraina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:00 - 27/04/22 |
Opi Nion

Pas një kërkese nga Ukraina, Komisioni Evropian propozoi të mërkurën një sërë masash të përkohshme “liberalizuese të tregtisë” që do t’i mundësonin Ukrainës “të ruajë pozicionin e saj tregtar me pjesën tjetër të botës dhe të thellojë më tej marrëdhëniet e saj tregtare” me Bashkimin Evropian.

“Këto masa të përkohshme dhe të jashtëzakonshme do të kontribuojnë në mbështetjen dhe nxitjen e flukseve ekzistuese tregtare nga Ukraina në Bashkimin Europian” dhe “do të shtojnë fleksibilitet dhe siguri për prodhuesit ukrainas”, tha Komisioni në propozimin e tij.

Sipas CNN, komisioni tha se pushtimi rus i Ukrainës “ka pasur një ndikim të thellë negativ në aftësinë e Ukrainës për të tregtuar me pjesën tjetër të botës”.

Dhe për të zbutur ndikimin ekonomik të agresionit, Komisioni shpjegoi se ishte “e përshtatshme dhe e nevojshme” për të përshpejtuar marrëdhëniet më të ngushta ekonomike midis BE-së dhe Ukrainës “në mënyrë që të sigurohet një mbështetje e shpejtë për autoritetet ukrainase dhe popullsinë”.

Rekomandimi, i cili do të ishte i vlefshëm për një vit, do të përfshinte një “pezullim të përkohshëm të të gjitha tarifave të pazgjidhura” dhe do të krijonte një “zonë të thellë dhe gjithëpërfshirëse të tregtisë së lirë” midis Ukrainës dhe BE-së./Opinion.al

Pas