Kryesore

Basha:Me rritjen e borxhit në 80%, Rama po i jep ekonomisë goditjen fatale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 08/07/20 |
Al Do

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha se rritja e borxhit publik në 80% të PBB po i jep një goditje fatale ekonomisë.

Më tej ai shkruan se ky borxh do të rëndojë në xhepat e qytetarëve dhe shton se ajo që i duhet atyre në këtë moment është lehtësimi barrës së taksave.

“RAMAVIRUSI po e gërryen nga brenda ekonominë tonë. Me rritjen stratosferike të Borxhit Publik në 80% të Prodhimit të Brendshëm Bruto, Rama po i jep ekonomisë një goditje fatale. Ky borxh që rëndon mbi qytetarët po përdoret jo për t’i ndihmuar ata në këto ditë të vështira, por për të mbushur xhepat e Ramës dhe oligarkëve në shërbim të tij. Për shkak të RAMAVIRUSIT, sot gjysma e shqiptarëve janë pa punë dhe mbijeton në kufirin e varfërisë”, shkruan Basha në Facebook.

“Por shqiptarët kanë mundësi të jetojnë më mirë dhe të kenë më shumë. Shqiptarët kanë nevojë për një qeveri që jua lehtëson barrën e taksave dhe që rrit punësimin dhe investimet. Shqiptarët meritojnë një qeveri të përgjegjshme dhe serioze e cila nuk do ti lërë më në mëshirën e fatit, por do t’ju bëhet krah në ditët e tyre më të vështira. Ne për këtë po punojmë sepse ditë më të mira do të vijnë për të gjithë ne”, shton ai. /Opinion.al

Pas