Aktualitet

Basha për inceneratorët: Kandidatja e PS në Durrës ka dhënë 10 mln € dhuratëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:31 - 13/02/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë këtë të dielë në një konferencë për mediat për atë që ai e quan afera e inceneratorëve.

Gjatë fjalës së tij ai tha se se përmes skemës së inceneratorëve iu janë vjedhur shqiptarëve miliona euro.

Basha më tej denoncoi se kandidatja aktuale e Bashkisë së Durrës Emiriana Sako ka firmosur për një tender 10 mln euro.

 “E qartë është sesi përmes skemës së inceneratorëve u janë grabitur qindra milionë euro shqiptarëve dhe falë punës së anëtarëve tonë shqiptarët mund të shikojnë sesi u janë grabitur parë e tyre. A mund ti kryejë një qeveri 17 procedura brenda një dite pa miratimin e kryeministrit? A mund të paguheshin 35 milionë euro për inceneratorin e Tiranës dhe nuk ka përfunduar as 50% e projektit dhe janë faturuar punë akoma pa përfunduar.

Kandidatja aktuale e bashkisë Durrës nga PS, Emiriana Sako, ka firmosur për 10 mln euro dhuratë kompanisë së inceneratorëve të Tiranës. Një tender që i jepet drejtë për drejtë kompanisë që ka marrë 430 mln euro nga xhepat e shqiptarëve.”, ka thënë Basha./Opinion.al

Pas