Kryesore

Basha: Nuk bëhet fjalë për lista të hapura por për heqjen e koalicioneve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:03 - 10/07/20 |
Al Do

Kryetari i Partisë Demokratike Lulizm Basha tha se marrëveshja e 5 qershorit për Reformën Zgjedhore është prishur nga mazhoranca.

Basha tha se Rama nuk është i interesuar për hapjen e listave zgjedhore por për heqjen e koalicioneve parazgjedhore.

“Këtu nuk bëhet fjalë për listat e hapura por për heqjen e koalicioneve. Opozita në parlament është përdorur nga Edi Rama si mish për top. Njerëz që u blenë me para të thata me leje ndërtimi me premtime për ti nxjerrë njerëz nga burgu. Ata nuk përfaqësojnë më asgjë. Malli i blerë nga Rama apo siç e quajnë Ballaopozita dolën kundër interesave të tyre kur kërkuan heqjen e koalicioneve pasi ata janë të vetmit që i interesojnë koalicionet. Edi Rama është i tmerruar nga listat e hapura. Kur ne e shkruam apo sistemin mazhoritar, nuk patën asnjë përgjigje dhe dolën kundër listave të hapura. Problemi në shqipëri nuk është sistemi. Problemi është bashkëpunimi mes krimit dhe politikës.

Nëse Rama do kishte interes për Lista të Hapura nuk do e linte për një pazar fund- korriku, kur OSBE e ka hedhur poshtë 2 ditë më parë si shkelje flagrante ndaj zgjedhjeve të lira e të ndershme. Shqipëria s’mund të jetë peng i Ramës.

Marrëveshja e 5 qershorit është e qartë. Nuk ka konsensus për ndryshimin e sistemit. Jo sepse nuk deshëm ne, por sepse Rama donte depolitizim.  Vetëm një budalla mund të besojë që Kodi Zgjedhor ka nevojë për konsensus, për ndryshimet kushtetuese nuk duhet konsensus. A ka budalla që e njeh këtë. Për Lista të Hapura s’ka nevojë ër ndryshime kushtetuese. Por ai do të heqë koalicionet parazgjedhore.”, tha Basha. /Opinion.al

Pas