Aktualitet

Basha firmos marrëveshjen me shoqatën e personave me aftësi të kufizuara


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:31 - 13/04/21 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, këtë të mërkurë ka firmosur marrëveshjen e bashkëpunimit me shoqatën e personave me aftësi të kufizuara, PAK.

Gjatë fjalës së tij, Basha tha se kjo marrëveshje është produkt i një dialogu dhe negocimesh prej dy vitesh dhe konkretizon angazhimet dhe premtimet e qeverisjes së PD-sëndaj mijëra personave me aftësi të kufizuara, nëse do të dalë fituese nga zgjedhjet e 25 prillit. 

“Themeli i marrëveshjes nuk është thjesht angazhim qeveritar, buxhetor por ёshtё: sё pari vendosja e standardit europian i cili parashikon që nё gjithё vendimmarrjet e rëndësishme qё kanё tё bёjmё me çdo sferë, me çdo aspekt tё jetës, tё sfidave dhe tё pritshmërive tё personave me aftësi tё kufizuara, konsultimi, bashkërendimi, bashkёvendimarrja dhe angazhimi i përbashkët nё zbatimin e detyrimeve qё rrjedhin nga këto vendimmarrje, janë instrumenti qё e çon përpara kauzën e drejtë dhe vuajtjet, dhimbjet dhe pritshmëritë e personave me aftësi tё kufizuara.

Sot unë do ta ndërmarr këtë angazhim në emër të Partisë Demokratike, të koalicionit tonë, Aleancës për Ndryshim dhe gjithë koalicionit tonë i cili më 25 prill me votën e shqiptarëve do të marrë përsipër barrën e qeverisjes. Dua të kujtojë se fillesat e bashkëpunimit tonë janë shumë më të hershme. Dua të kujtoj dhe të sjell në mendje se nëse bëhet fjalë për një lobim në kuptimin klasik të fjalës, lobimi i parë dhe në fakt lobi i vetëm në të cilin kam patur krenarinë të jem anëtarë themelues në debutim tim si parlamentarë, si anëtarë i kuvendit të Shqipërisë ka qenë lobi për personat me aftësi të kufizuara. E kuptoj këtë kohë sepse pozita si deputetë i mazhorancës dhe anëtarë i kabinetit, sillte edhe mundësinë për të ndihmuar sa të ishte e mundur, por edhe sfidën jo të vogël në politikë për t’ju kundërvënë partisë tënde, mazhorancës tënde, apo qeverisë tënde në veçanti në pozitat e drejtimit atëherë kur dukej se vendimmarrja nuk ishte në përputhje me ato standarde dhe me ato angazhime të cilat me të vërtetë do të ndihmonin kauzat e drejta të personave me aftësi të kufizuara”, tha Basha./Opinion.al

Pas