Kryesore

Balla: Shanset që Bullgaria të heqë veton janë thuajse zero


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:38 - 11/05/22 |
Opi Nion

Kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla ka thënë se janë thuajse zero shanset që Bullgaria të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut.

Gjatë fjalës së tij në Këshillin Kombëtar të Integrimit Europian, Balla tha se Shqipëria duhet të bëjë detyrat e saj të shtëpisë të përcaktuara nga Komisioni Europian.

Shanset që Bullgaria ta heqë veton janë pothuajse është zero. E dimë sa e vështirë është zhbësh një rezolutë në parlamentin bullgar që ka marrë 100% të votave për të bllokuar mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut. Unë mendoj se kjo është një çështje që nuk na takon. Kjo është mbledhja e parë e një serie intensive që kemi që t’i paraprijë qershorit. Lufta kundër krimit të organizuar dhe pastrimit të parave, është me rëndësi. Në progres-raport thuhet dhe po e lexoj; Komisioni Europian rekomandon të sigurohet që procedurat penale të nisin në mënyrë sistematike kundër gjyqtarëve dhe prokurorive. Ajo që po themi ne është se detyrat e shtëpisë që na ka vendosur KE t’i bëjmë në mënyrë intensive dhe të menjëhershme”,-u shpreh Balla./Opinion.al

Pas