Aktualitet

Balla: Në 14 Maj do të garohet në 61 bashki! Do fitojmë edhe ShkodrënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:54 - 31/10/22 |
el ida

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në seancën e sotme plenare ne Kuvendin e Shqipërisë, ku po diskutohet për raportet e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën Territoriale është shprehur se PS i qëndron ndarjes aktuale territoriale me 61 bashki, ku do të votohet në zgjedhjet e 14 Majit.

Është shumë e rëndësishme që të kuptohet se kjo nuk është një çështje: Ju thoni 94, ne themi 61 dhe hajde që të gjejmë një zgjidhje diku tek 80-ta. Në vlerësimin tonë, reforma të tilla kanë kohë për t’u vlerësuar dhe vëzhguar se si kanë ecur dhe kur ndërmorëm reformën në vitin 2014, ekspertët e huaj që erdhën për të ndihmuar, vlerësuan se këto për të cilën duhet vlerësuar një reformë është të paktën 3 mandate. Pra, pasi të kesh kaluar të paktën 3 mandate mund të fillosh të mendosh për një reformë të re territoriale. Është e vërtetë që ne e ngritëm me shumë mirëkuptim këtë Komision të Posaçëm të Reformës Administrative-Territoriale. Ne besojmë që raporti i cili është hartuar nga anëtarët tanë të komisionit, por dhe në raportin tuaj ka çështje që duhen lexuar me vëmendje nga të gjithë ne. Në zgjedhjet e 14 Majit, në Shqipëri do të garohet në 61 njësi të qeverisjes vendore. Në zgjedhjet e Majit të vitit 2025 do të garohet në 12 qarqe dhe ne do të fitojmë prapë”-tha Balla.

Balla tha se PS do të fitojë në të 61 bashkitë e vendit, ku ka përfshirë edhe Shkodrën, e cila drejtohet nga demokratët”-tha Balla.

PS qeveris sot në 60 bashki dhe duam që t’i fitojmë përsëri këto bashki ndoshta edhe 61 në 14 Maj. Do të fitojmë edhe Shkodrën”-tha Balla.

Pas