Aktualitet

Babai i zv.ministres së Arsimit mes të arrestuarve për falsifikim vizash


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:03 - 21/05/20 |
Al Do

Dy ditë më parë bëri bujë në media arrestimi i 15 personave nga SPAK pasi akuzohen për falsifikim vizash dhe  dokumentesh për në SHBA dhe Kanada.

Mes tyre është edhe Eduart Haxhiu, babai i zëvendës ministres së Arsimit, Lorena Haxhiu.

Eduart Haxhiu, 52 vjeç, banues në Tiranë u dënua me “arrest me burg” nga Gjykata e Posaçme, si i dyshuar për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” më shumë se njëherë , “Falsifikimi i letërnjoftimeve , pasaportave dhe vizave” , “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja nga vepra penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

Goditja e këtij grupi kriminal erdhi pas një bashkëpunimi mes Policisë së Shtetit dhe zyrës së hetimit në Ambasadën e SHBA.

Lorena Haxhiu u votua nga Këshilli i Ministrave për të zënë vendin vakant që la Besa Shahini si zv.ministre, ndërkohë që ajo zuri vendin e Lindita Nikollës. Pëprara këtij pozicioni, ish-prezantuesja e emisioneve, ka qenë drejtoreshë e Shërbimit Rinor, drejtori në varësi të Ministrisë së Arsimit./ Opinion.al

Pas