Aktualitet

Avokati i Viola Sterjos: S’i ka mohuar pagesat, të lirohej, është nënë me 2 fëmijëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:16 - 30/12/22 |
Opi Nion

Avokati i Viola Sterjos, Nevzat Tarrelli, ka dhënë një deklaratë për mediat pas seancës së mbajtur ditën e sotme ku Sterjo u la në burg nga gjykata me akuzën e mashtrimit me pasoja të rënda.

Avokati u shpreh se klientja e tij nuk i ka mohuar pagesat që ka marrë nga denoncuesit që kanë ngritur padi ndaj saj, por ai shtoi se këto pagesa janë bërë për përgatitjen ee dokumentacionit dhe aplikimet për projekte arkitekturore.

Sipas tij gjykata duhet ta lironte Sterjon, pasi sipas tij është grua, nënë e dy fëmijëve.

“Sot është realizuar marrja në pyetje seanca gjatë të cilës edhe ai arrestuari ka të drejtë si dhe seancë për rivblerismin e masës së sigurisë.  Nuk mohon asgjë në marrëdhënie me personat që kanë paraqitur kallëzime, në të cilën pretendohet një marrëdhënie civile juridike, duke marrë kjo përsipër edhe përgatitjen e dokumentacionit të nevojshëm dhe projekte arkitekturore për të aplikuar për këto fondet e programit që ofron qeveria shqiptare apo organizmat ndërkombëtare që mund të aplikojnë të gjithë qytetarët, kryesisht për turizmin. Duke e qenë e punësuar si konsulentë ka hyrë në këtë lloj marrëdhënie me qytetarët. Janë bërë aplikimet por nuk janë finalizuar kjo me sa duket ka lodhur edhe qytetarët të cilët kanë kërkuar ndërprerjen e marrëdhënies juridike me këtë shtetase duke kërkuar edhe kthimin e pagesave. Ato pretendojnë ndërprerjen ndërkohë që ka pasur një marrëdhënie komunikimi mes tyre, për shkak të situatës deri në këto faza të cilët kërkon këta investitor, qoftë në përgatitjen e projekteve qoftë të dokumentacionit të nevojshëm, të cilat kanë edhe pagesa financiare. Duke mos qenë dakord në kthimin e shumave të pretenduara ato i janë drejtuar prokurorisë.  Ajo që ne kemi kërkuar sot, për të dhënë mundësinë të jetë bashkëpunuese me organin e prokurorisë, për ti dhënë mundësinë që të japë gjithë dokumentacionin deri në fazën që ka realizuar premtimet e saj. Nga ana tjetër bëhet fjalë për një grua, nënë e dy fëmijëve dhe mendoj se gjykata duhet të ndërronte masën.”- u shpreh avokati.

 

Pas