Aktualitet

Bilanci i 2022/ Ulet në 29 010 numri i çështjeve të prapambetura në Gjykatën e LartëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:51 - 30/12/22 |
Opi Nion

Zëvendëskryetari i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi, ka bërë këtë të premte një bilanc të vitit 2022.

Në një konferencë për mediat, Sadushi tha se prej sfidave kryesore të trupës së gjyqtarëve të Gjykatës së lartë vijon të mbetet ulja e numrit tepër të lartë të çështjeve të prapambetura.

Sipas tij, nga Marsi i vitit 2020 deri më sot numri i çështjeve të prapambetura është ulur në 29 010.

“Prej 3 vitesh fokusi i opinionit publik ka qenë tek ulja e numrit tepër të lartë të lartë të çështjeve të prapambetura. Kjo ishte dhe vijon të mbetet një prej sfidave kryesore të trupës së gjyqtarëve. Nga 36 mijë çështje që prisnin për t’u gjykuar në Mars të vitit 2020 sot numri i çështjeve të prapambetura është ulur në 29 010. Numri i vendimeve të marra për këtë periudhë është 11 764. Raporti ndërmjet çështjeve të regjistruara në Gjykatën e Lartë dhe vendimeve të marra prej saj është në favor të këtyre të fundit. Për vitin 2022 janë regjistruar rreth 2 082 çështje të reja. Janë dhënë 6 179 vendime gjyqësore, ose 412 vendime për gjyqtar”, u shpreh Sadushi.

Më tej Sadushi tha: “Bazuar në disa elementë të matshëm objektivisht gjykata e larë ka tashmë 15 gjyqtarë që mundësojnë formimin e dy trupave gjykuese për çdo kolegj, tre trupa gjykuese me pesë gjyqtarë që njehsojnë praktikën gjyqësore, kolegjet e bashkuara si trupë vendimmarrësse për ndryshimin e praktikës gjyqësore, mbledhjen e posaçme të gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë që ka zgjidhur ngërçin e plotësimit të vakancave duke emëruar gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese por edhe një staf administrativ që vijon të plotësohet gradualisht. Për këto arsye ndihemi të bindur se reformimi i drejtësisë ia vlejti dhe është e dukshme që drejtësia po bëhet si në aspektin e drejtësisë penale, civile dhe administrative”.

Pas