Rajoni

Avdullah Hoti merr zyrtarisht detyrën e kryeministrit, mungon Kurti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:09 - 04/06/20 |
el ida

Avdullah Hoti ka nisur zyrtarisht detyrën si kryeministër i Kosovës. Hoti bëri parakalimin e tij të parë si kreu i ekzekutivit, në një ceremoni shtetërore ku nuk mori pjesë asnjë zyrtar i qeverisë paraardhëse.

Pas mbledhjes ceremoniale, kryeministri i ri pritet të zhvillojë homazhe në varrin e ish presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, e më pas në kompleksin memorial Adem Jashari në Prekaz.

Hoti merr  drejtimin e qeverisë në një kohë kur vendi po përballet ende me pandeminë e Covid-19 dhe kriza ekonomike sapo ka filluar të ndihet.

Pas votimit të kabinetit Hoti në seancën e së mërkurës në parlament, kryeministri në largim, Albin Kurti tha se nuk do të merrte pjesë në ceremoninë e dorëzimit të detyrës pasi e cilësoi qeverinë e re si të paligjshme./Opinion.al

Pas