Aktualitet

Autobusi në flakë/Pamje nga aksidenti tragjik në Bullgari, mes viktimave12 fëmijëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:06 - 23/11/21 |
Opi Nion

Pamjet e mëposhtëme vijnë nga aksidenti tragjik i ndodhur në Bullgari, ku një autobus maqedonas u përplas dhe mori flakë dhe si pasojë të paktën 45 persona mbetën të vdekur, mes të cilëve 12 fëmijë.

Ngjarja ndodhi në një autostradë rreth orës 02:00 me orën lokale (00:00 GMT) pranë fshatit Bosnek, në jug-perëndim të kryeqytetit Sofje.

Autobusi po transportonte turistë nga Maqedonia e Veriut. Shkaku i përplasjes dhe zjarrit po hetohet. Zyrtarët thanë se automjeti dukej se kishte goditur një pengesë autostrade  para se të merrte flakë.

 

Ministri i Jashtëm maqedonas Bujar Osmani tha se autobusi po kthehej në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup nga një udhëtim në fundjavë në qytetin turk të Stambollit, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Zona përreth vendit ku ndodhi incidenti i së martës në autostradën e Strumës tashmë është mbyllur. Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë automjetin e djegur nga zjarri.

Pas mbërritjes në vendngjarje, Ministri i Brendshëm bullgar Bojko Rashkov tha se trupat e viktimave ishin “të djegura plotësisht”, raporton BTV.

 

 

Pas