-U tha në Opinion

Audio e Hoxhës për 21 janarin, avokati: Nuk konsiderohet provëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:00 - 23/01/23 |
Opi Nion

Avokati Genc Gjokutaj thotë se audio-regjistrimi i publikuar nga gazetari Artan Hoxha, nuk mund të konsiderohet provë nga ana e prokurorisë.

Gjokutaj sqaroi në emisionin “Opinion” tha se së pari audio nuk është marr në rrugë ligjore si dhe duhet të vërtetohet autenticiteti i saj.

Gjokutaj: Që të shkoj drejt të vërtetës është logjike dhe ligjore. Ka probleme prova në vetvete, si është marrë dhe ky përgjim nuk përbën asgjë pasi nuk përcaktohet koha kur është bërë biseda.

Hoxha: E provon Prokurori.

Gjokutaj: Ti the që kë njoftuar kryprokrurorin.

Hoxha: Ti nuk ed i fare këtë, pse hyn kot.

Gjokutaj: Kjo çështje duhet… të themi cila është çështja e hetuar dhe e pa hetuar e çështjes. A e vërteton këtë rrethanë ky material i ofruar. Janë dy standarde, rifillimi i hetimeve siç është rasti i Aleks Nikës, pasi predha e gjetur në trupin e Nikës është konkluduar se nuk është qitur nga armët e gardës. Tjetra e rishikimi i çështjes nuk mund të bëhet për ata që ka dhënë pafajësi. Por kjo provë nuk i ka parametrat një prove, nuk mund të shërbejë si provë. Ajo merret si indicie kur merret në rrugë ligjore, si është marrë kjo provë, autenticiteti i kësaj prove. Kur thotë bëhu gati se po afrohen, a ka vrasje të personave. Për personat që u vranë është gjykuar dhe kodi i procedurës penale nuk e lejon rihetimin e kësaj çështje. Komadanti i Gardës nuk jep urdhër për të qëlluar, çdo gardist është trajnuar për të gjykuar se kur duhet të përdor armën.

Pas