-Kulturë

Arti në zi, ndërron jetë një nga parodistët e Vlorës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:54 - 30/05/19 |
xhu lia

Ka ndërruar jetë ditën e sotme aktori i njohur Muhamet Lika, i njohur ndryshe si një nga katër “Parodistët e Vlorës”.

Lika u nda nga jeta në moshën 65-vjeçare pasi vuante prej kohësh nga zemra.

Aktori i njohur ndodhej prej kohësh në kurin në Itali. Muhamet Lika numëron qindra role në skenën e humorit me një aktivitet 41 vjeçar.

Lika ishte nderuar me  shumë tituj dhe çmime ndërsa së fundmi ishte vlerësuar nga Presidenti i Republikes me titullin “Mjeshter i madh”. Aktori i njohur ishte baba i dy fëmijeve.

Ai ishte pjesë i grupit të humorit “Parodistët e Vlorës” së bashku me aktorët Mane Lumani, Afrim Agalliu dhe Agron Hamo.

Vdekja e tij është një humbje e maadhe për artin shqiptar, pasi prej vitesh i ka dhuruar publikut të qeshura me humorin dhe artin e tij. /Opinion.al/

Pas