Aktualitet

Artan Hoxha: Sa u paguan gjyqtarët për uljen e dënimit të vrasësve?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:19 - 05/05/16 |
b.f

Gazetari Artan Hoxha ka reaguar pas vendimit të gjykatës për vrasjen e Enton Nikajt në Linzë. Ai hedh dyshime se gjyqtarët mund të jenë paguar për uljen e dënimit.

Statusi i Artan Hoxhës

Per qiell e per dhe, a ka burra ky vend….
Prokuroria kerkoi 121 vite burg per 5 personat, e akuzuar per vrasjen live te Enton Nikajt ne Linze…ndersa gjykata e “trembur” nga kercenimet e Ministrit te Drejtesise Ylli Manjani, pavarsisht pamjeve video, vendosi t’i denoj,te peste personat me vetem 21 vite burg gjithsej….kush e gjen se sa e kane patur vleren financiare ato 100 vite burg qe mungojne nga pretenca e prokurorise deri ne vendimin e Gjykates?!

tan hoxha

Vendimi në fjalë u dha dy ditë më parë. Gjykata e Tiranës vendosi të dënojë me 16 vite burg, Emiljano Tashon, i cili është dhe i akuzuari kryersor për vrasjen e Enton Nikjat.

Sakaq, gjykata rrëzoi prokurorisë, për dënimin e katër të akuzuarve për vrasje në bashkëpunim të Nikajt, ngjarje e ndodhur në një lokal në Linzë më 11 nëntor të vitit të kaluar.

Organi i akuzës kishte kërkuar që katër të akuzuarit të dënoheshin me mbi 20 vjet burg si autorë të vrasjes, por Gjykata ka dënuar vetëm atë që ka shkrepur armën me akuzën e vrasjes.

Ndërkohë Ervis Martinaj dhe Bujar Hasani u dënuan me nga 1 vit burg.

Po ashtu, ish­oficeri i Policisë, Mirsad Kuçana u dënua me 1 vit e katër muaj, ndërsa Erjon Biraci me 2 vjet për përkrahje të autorit të krimit.

 

KOMENTO (13)

Shkruaj nje koment

 1. Vis Martinaj nqs do ishte nje kriminel nuk do i paguante shtetit 300milion lek tatime ne muaj dhe ka te siguruar 1000 punetor por thirri mendjes dhe fol me fakte. dhe gazetari Hoxha duhet ta mendonte mire qe nje biznesmen si martinaj nqs do kishte kaq miq ne shtet piksepari do shmangte detyrimet ndaj shtetit

 2. persa i perket akuzes qe ti ben kundrejt Martinajt si vrases me pagese dhe per vrasjen e Santos, informohu mire sepse ai eshte ndjekur penalisht per ceshtjen dhe pas kontrollit qe eshte bere ne banesen dhe garazhin e tij jane gjetur skafandra dhe nje skuter te cilat sipas ekspertizes nuk perputheshin me ato te vrasesit te santos dhe i jane rikthyer perseri, gjithashtu ka pas deshmitare me te cilet ai ka qene ne momentin e ngjarjes. Informohu Xxx!! vrasja me paramendim nuk behet ne mes te dites para kamerave te sigurise, dhe ti vet je kontradiktor ne ato qe thua, te pakten nje vrases me pagese do te ishte ekspert ne fushen e vet dhe nuk do ia lejonte vetes gabime te tilla, veje llogjiken ne pune

 3. XXX te te shajne ty do rrish te besh sehir? Gjeja me normale eshte kunderpergjigja, pavaresisht se perfundoi tragjike per viktimen, duhet pranuar qe ishte aksidentale.

 4. I ndjeri Enton, e dashur Ina, pavaresisht qe asnje nuk e meriton te vdese ne ate menyre dhe ate moshe, nuk ishte “hero” ishte nje vrases me pagese!

 5. Po zonja Gena i kam pare shume me vemendje, se cfare i ndodh tim vellai mbetet per tu diskutuar ne rrethana te tjera jo virtuale. Korrupsion sigurisht qe ka, vend i shkrete jemi! Perse po hesht ti meqenese ke informacion kaq te sigurte? Prokuroria nuk pati prova per akuzat e ngritura, nqs do te kishte do ishin marre parasysh nga gjykata. Rrethanat kam aq kapacitet sa ti kuptoj, inatet personale me Vis Martinaj mos u mundo ti shprehesh neper portale, po paguhesh edhe ti njesoj si Z. Hoxha per shpifje? Se mqs ke info dhe per vrasjen e Santos po te jap dhe ty nje keshille qe te drejtohesh ne organet kompetente!

 6. Ti ore Niko e ke pare vidjon kush e thirri ket djalin e kush ja hodhi doren ne sup te ndjerit, kto te tjeret ishin zarat e Vis Martinaj vrases me pagese e nuk behet fjale per nje vrasje Aksidentale por vrasje me ne grup me paramendim me ne Krye Martinajn qe ka bere lloj lloj vrasjesh si Santon e shum te tjere., Edhe me ate Malokun E tropojes Kucanen edhe ai po zar i Martinaj

 7. Ti Aralk do jesh nje Plere me shum nga kto plerat ktu, laj gojen kur te permendesh emrin e te ndjerit Enton,

 8. Ti zonja Studente i ke pare vidjot qe qenke kaq e sigurte qe ishte aksidentale edhe pikerisht ne koke, ishalla i ndodhte vllait tend njeher edhe atehere te shohim si do flasesh, sju vjen zor komentoni ktu pa ditur si jane rrethanat, ktu esht korrupsion i gjalle prokurori jep 116 vjet Burg Edhe Gjykata 22 vjet ja ben Muuuuuu… Qe kane mbushur xhepat nga Kriminele, kto ishin zaret e Vis Martinajt me krye Kriminelin qe vrau Santon edhe ju vazhdoni te heshtni

 9. Artan Hoxha kerkon pagesa dhe ben lajme fallso. E verteta eshte e thjeshte dhe nuk do nje ekpertize te veshtire per te dale ne konkluzionin se vrasja eshte aksidentale dhe e pavullnetshme. I njejti plumb qe i mori jeten Etnon Nikes ka plagosur dhe shokun e ngushte te Emiljano Tashos, te akuzuarit kryesor. Tregues mjaft i qarte per te dal ne perfundimin se nuk ka vend per nje vrasje te paramenduar, jo Artan Hoxha qe duhet te kishte mjaftueshem kapacitet per ta kutpuar, por edhe nje femije arrin ta bej nje lidhje kaq te thjeshte. E vetmja veper penale eshte largimi nga vendi i ngjarjes, gje qe do e bente gjithkush ne ato rrethana pavaresisht gjithckaje! Artan mqs shtrove pyetjen sa jane paguar gjykatesit, une po shtroj pyetjen sa u pagove ti per te publikuar nje shkrim si ky?

 10. Artan Hoxha eshte nje cop gazetari, ku e mori formimin e duhur per te gjykuar? apo le te bejm fame dhe skup mqs nuk kemi me cfare merremi. padiskutim ka gazetare investigues qe flasin me fakte dhe shfaqin problematika te cilat vertet sherbejne por ky nuk eshte rasti i Hoxhes. persa i perket nikes ka bere vet nje denim minimal per vrasje me paramendim dhe perfundoi i vrare aksidentalisht prap per faj te vetin. mos te harrojme precendentet dhe kush ishte viktima ne fjale i cili per 50mije lek te vjetra beri vrasje. vdekjen e tij pervecse aksidentale e quaj “te marresh ate qe meriton”. nqs ben nje raport te thjesht djali qe ka shkrepur armen duke i marr jeten nikes po ben nje denim shume here me te madh per nje vrasje aksidentale krahasuar me vrasjen me paramendim te viktimes. A jan marr parasysh precedentet penal te nikes para se te kthehej ne hero per “gazetaret” tane?

 11. Pse profesionistet Jan dakort.ka lexuar te pakten ndonjeher procedure penale artan hozha apo ka pare vetem filma

 12. O artan po mir shkaku i sherrit martini dhe personi qe qelloj me arm ! Po keta te tjeret ca faji kan. Mund ti ndodh kujtdo te jen ne vendin e tyre. Ti mbysim thua ti, tja shkaterrojm jeten per te vetmen arsye se ishin ne vendin dhe personat e gabuar. Hajde tan hajde!!!

Pas