-U tha në Opinion

Artan Hoxha rrëfen arratisjen e zhurmshme të Dritan Dajtit nga gjykata


               Publikuar në : 22:24 - 11/02/19 |
b.f

 

Në studion e “Opinion” gazetari Artan Hoxha ka treguar momentin e arratisjes së Dritan Dajtit nga gjykata, në vitin 2003.

Sipas Hoxhës, historia e arratisjes ishte kjo:

“Ditën e 17 nëntorit, një oficer i policisë kriminale ku futur në tualetin e gjykatës një pistoletë. Dritan Dajtin e ka sjellë toga. Ai ka patur një xhup që vishej në të dy krahët. Dhe në momentin që ka hyrë në gjykatë policët e togës ishin shumë të vjetër. Ka kërkuar të shkojë në tualet. Ka marr pistoletën. Në korridor u ndesh me prokurorin. Aty ka patur një tentativë për ta ndaluar brenda ambjenteve. Është qëlluar në ajër dhe kur ka dalë jashtë një punonjës ka tentuar ta ndalojë. Ndërkohë përballë gjykatës ka patur të shtëna për të tërheqëur vëmendjen. Sa ka dalë i është lënë një motorr i ndezur, vendosur në sens të kundërt qarkullimi. Policia ka shkuar pas të shtënave, ndërsa ai u largua me motorr.  Ai ka ardhur para drejtorisë së policisë Tiranë, është futur në një tunel aty dhe ka qëndruar 1 muaj në një banesë, duke ndjekur në radio çdo lëvizje, sepse kishte radio policie”.

 

Pas